Jdi na obsah Jdi na menu
 


obecně o chovu exotického ptactva

25. 1. 2007

  K odchovu používáme vždy jen ptáky naprosto zdravé,nepelichající,nepříbuzné a dostatečně vyspělé.Většinou ti jedinci, kteří pocházejí z dobrých rodičů,vychovávají také dobře vlastní mláďata.Vhodné stáří pro chov je u většiny malých ptákú od jednoho roku,u některých středních a velkých papoušků od 2 až 3 let.Mnoho příliš mladých samiček zbytečně hyne při snášení vajíček.

  Ptáky musíme připravovat k chovu již během zimy. Kromě několika vyjimek nepotřebují cizokrajní ptáci vysokou teplotu.pro většinu druhů postačí 15 stupňů celsia.Kolísání noční a denní teploty jim neškodí, neboť v přírodě se vyskytuje také. Nemáme-li ptáky v obytné místnosti, nemusíme jim večer svítit, aby na jaře prodlužující se den spíše pomohl vyvolat tok. Pro mnohé druhy papoušků je nejvhodnější přezimování v nevytápěné místnosti. V zimě je však nutné zajistit v potravě dostatečné množství vitamínů, aby byli ptáci na jaře v bezvadném chovném stavu. 

  Nejvýhodnější dobo k hnízdění je jaro. Tehdy ptáci začnou sami tokat vlivem stoupající teploty a prodlužujícího se světelného dne, zvláště napomůžeme-li tomu vydatným krmením bohatým na bílkoviny a vitamín E. Samec v toku je bezvadně opeřen i vybarven a často se ozývá ohnivým zpěvem. Odfoukneme-li samičce peří na spodní části těla vidíme tzv, ,,hnízdní nažiny"". Jsou to holá místa, kterými samička zahřívá vajíčka. Peří by zde v době líhnutí tvořilo nežádoucí izolaci tělesného tepla.

  Ptáci odchovávají svá mláďata pouze v optimálních podmínkách, a proto musíme udělat vše, abychom jim je zajistili. Potřebují zejména dostatečný prostor, světlo,hygienu,teplo,správnou výživu,příležitost k hnízdění, hnízdí materiál a klid.

 Chovné klece musí být trvale na svém a v době hnízdění ji nesmíme přenášet nebo něco radikálně měnit v jejich nejbližším okolí. Pěnkavovití ptáci hnízdí v otevřených hnízdech, takových, jaká používají chovatelé pro kanáry. Velmi často jim lépe vyhovuje  hnízdo příbuzného druhu z naší přírody, které poopraví a znovu vystelou. Amadiny a astrildi stavějí hnízdao v budkách nejrůznějšího tvaru, v košíčkách nebo v  harských klíckách. Všechny budky vyrábíme zásadně s odklápěcí střechou nebo jednou stěnou, abychom je mohli kontrolovat, čistit a dezinfikovat. Jako hnízdní materiál poskytujeme ptákům sisálová nebo kokosová vlákna,jemné seno,chlupy a peří. Vlákna nastříháme z bezpečnostních důvodů (aby se neomotávala kolem nohou) asi na deseticentimetrové kousky. Lépe je poskytnout jim hnízdní materiál různého druhu, aby aby si ptáci mohli vybrat. Bylo pozorováno, že celé populace jednoho druhu dávají přednostvláknům určité barvy, která souhlasí s barvou rodného hnízda. Změma barvy hnízdního materiálu může naopak ohrozit úspěšné hnízdění. Papouškové ( kromě mniších ) hnízdí v budkách. Pouze papoušci rodu Agapornis stavějí v budce hnízdo z větévek a oloupané kůry, ostatním dodáváme na dno slabou vrstvu pilin, trudu nebo rašeliny. Dno vydlabáváme do tvaru mělké misky, aby vajíčka při líhnutí zůstala pohromadě.

  Hnízdícímu páru nesmíme zapomenout dát vápno,ať již v jakékoli formě,jinak by samička nemohla vytvořit skořápky vlastních vajec.Na snášení vajec bez skořápky samičky velmi často hynou

  Nastane-li náhlé ochlazení v době snůžky ,jsou samičky ohroženy potížížemi při snášení.Přechodně teplé počasí v předjaří nás proto nesmí zlákat, abychom předčasně vypustily ptáky do zahradní voliéry.Snášejí-li samičky v místnosti , vyvarujeme se v tomto období náhlého poklesu teploty.

   Po celý rok udržujeme klece v naprosté čistotě. jakmile však ptáci začnou hnízdit, přestaneme je čistit a generální úklid provedeme teprve po osamostatnění mláďat.Ptáci chovaní po generace v klecích snášejí všechny zásahy v kleci i pravidelné kontroly hnízda většinou bez škodlivých následků,avšak mnoho jiných se po vyrušení do hnízda nevrací.Samozřejmě nelze tu určit pravidlo bez vyjimek.Libovolně často můžeme kontrolovat chůvky,zebřičky,andulky,mnohé druhy australských papoušků, některé papoušíky rodu Agapornis a většinu holubů.U ostatních buď raději kontrolu neděláne,nebo ji provedeme rychle a nenápadně,když je samička mimo hnízdo.   

   Důležité je poskytnout samičkám zahřívajícím vajíčka příležitost ke koupání.Vrací.li se promáčená samička do hnízda na vejce, neuškodí jim,nýbrž naopak prospěje,neboť dostatečná vlhkost je důležitá pro vývoj zárodku i pro normální průběh líhnutí.V místnosti s ústředním topením . kde je vzduch relativně velmi suchý, snažíme se zvýšit vlhkost vzduchu květinami, odpařovači a mokrými ručniky na radátorech. V příliš suchém prostředí blanka pod skořápkou  vejce vyschne , mládě ji neprotrhne a zadusí se ve vajíčku.

                                                                                                          

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vajíčko

(Dan, 24. 5. 2010 22:31)

Bohužel,nic asi s vajíčkem nenaděláte.Navrácení do hnízda bych nedoporučoval.Mohlo by se stát,že by rodiče opustily hnízdo na vždy po Vašem zásahu.Líheň také nedoporučuji,dokrmovat mladý volně žijících ptáků je dosti problematické.D

Vajíčko

(Natálie, 23. 5. 2010 15:07)

Brácha našel na zahradě na zemi ptačí vajíčko....... nevíte jak se o něho má starat? už dopředu děkuji

Ahoj:-)

(CHarllot, 10. 3. 2009 10:10)

Na to že se válíš bys těch zoologickejch odbornejch článků mohl napsat víc.Jinak to tu máš doBrý.